Wydaje się, że fotobudka jest czymś nowym, dostępnym od kilkunastu lat. Nic bardziej mylnego. Obecnie fotobudka stała się stałym elementem niemal każdego wesela oraz eventów firmowych. Bardzo często ludzie wynajmują fotobudkę na urodziny, komunie, chrzciny, bale jak i inne okazje tematyczne. 

Skąd ten szał na fotobudki? Jak to zwykle bywa, sam pomysł dotarł do nas z krajów zachodnich. Pierwszy aparat automatyczny powstał w roku 1888, dzięki pomysłowości Wiliama Pope i Edwarda Poole. Urządzenie zostało opatentowane. Jednak pierwsza, publicznie zaprezentowana maszyna, powstała we Francji w roku 1889 dzięki T.E. Enjalbert. Była jednak zawodna i niezdolna do samodzielnej pracy. Pierwsza publicznie działająca fotobudka to Bosco, stworzona w Niemczech przez Conrada Bernit. Zdjęcie z tej fotobudki możemy zobaczyć poniżej.  

Zdjęcie z fotobudki Bosco

Nie były to jednak fotobudki, jakie znamy dzisiaj. Pierwsza budka, przypominająca współcześnie stosowane, została stworzona przez Anatola Josepho i postawiona na Broadway w Nowym Jorku. Nazwano ją „Photomaton”. W cenie 25 centów można było wykonać 8 zdjęć. Cały proces fotografowania i wydruku trwał aż 10 minut! To jak wyglądała taka fotobudka, możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej. Maszyneria duża i skomplikowana. Ale cóż to za zabawa musiała być w roku 1925 :).

Anatol-Joseph-fotobudka

Kolejnym wynalazkiem była fotobudka, która nie wymagała obecności nikogo z obsługi. Wyprodukowana przez kalifornijską firmę w roku 1946, zadebiutowała na rynku angielskim. Wydruk zdjęcia trwał 3-4 minuty i był to szereg złożonych procesów chemicznych. Spójrzcie poniżej, jak wyglądała taka fotobudka. Do dzisiaj można ją spotkać, w niektórych miejscach. 

Fotobudka-w-Anglii-stara

Stacjonarne fotobudki zaczęły występować na całym świecie, pełniąc rolę rozrywki, ale i praktyczną dla zdjęć do dokumentów. Występowały w barach, klubach, sklepach, na lotniskach. W roku 1970 pojawiły się fotografie w kolorze, co jeszcze napędziło ekspansję fotobudek. Jedno z takich urządzeń, można zobaczyć w filmie The Band Wagon z roku 1952.

Z czasem jednak, fotobudki stacjonarne zaczęły pełnić głównie rolę automatu do zdjęć do dokumentów, a nie rozrywkowego jak niegdyś. Sytuacja uległa modyfikacji w okolicy roku 2000, gdy fotobudki zaczęto używać na prywatnych imprezach z dostawą i obsługą. 

Ciężko powiedzieć, skąd dokładnie dotarł do Polski szał na fotobudkę na wesele i inne imprezy, ale prawdopodobnie ze Stanów Zjednoczonych. To tam rozpromowano fotobudkę jako atrakcję weselną oraz na hucznie obchodzone 16 urodziny. Często również fotobudka występuje na żydowskich przyjęciach Bar micwy.  Największy wzrost zainteresowania fotobudką w USA występował między 2005, a 2012 rokiem. Do 2016, ludzie wyszukiwali w internecie hasła związane z fotobudką, częściej niż DJów.

Źródła:

  • https://en.wikipedia.org/wiki/Photo_booth
  • https://photobooth-hire-uk.com/photo-booth-history/
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Anatol_Josepho
  • https://mrsfrosters.ie/photo-booth-origins-and-fun-facts/